Selçuklu Belediyesi’nden tarihe vefa

KONYA (İGFA) – Selçuklu Belediyesi tarihi mirasa vefa kapsamında 1915 yılında inşa edilen ve Konya Kültür Varlıklarını Müdafaa Bölge Kurulu’nun 3263 sayılı kararı ile 2009 tarihi bina olarak tescil edilen Eski Hemşirelik Binası’nda başlattığı onarım çalışmalarını tamamladı. Büyük bir özveri ile yürütülen çalışmalar sonucunda Konya’nın değerli tarihi hafızalarından biri olan bina aslına uygun olarak restore edilerek gelecek nesillere aktarılmış oldu.

“TARİHİ HEMŞİRELİK BİNASI’NI ASLINA UYGUN BİR HALDE RESTORE ETTİK”

Selçuklu Belediyesi olarak kadim medeniyetten aldıkları güçle geçmişten gelen tarihi emanetlere sahip çıkmak ismine değerli bir hassasiyet taşıdıklarını söz eden Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı: “Millet olarak tarihi bağlarımızdan aldığımız ilhamı gelecek jenerasyonlara de taşımak için elimizden gelen çabası gösteriyoruz ve bu çaba değerli misyonlarımızdan bir tanesi. Selçuklu Belediyesi olarak ilçemizde bugüne kadar değerli onarım çalışmaları yürüttük ve kentin turizmine katkı sağlayan değerli yapıtları gün yüzüne çıkardık. Bu çalışmalarımıza ek olarak Konya Kültür Varlıklarını Müdafaa Bölge Kurulu’nun kararı ile 2009 yılında tarihi bina olarak tescil edilen Eski Hemşire Binası’nda başladığımız restorasyon çalışmalarını tarihi dokuya uygun olarak tamamlamış bulunuyoruz. 1915 yılından günümüze tarihi bir miras olarak gelen bu yapımız Klâsik Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları, Obezite Merkezi ve Sigara Bırakma Merkezi olarak hizmet verecek. Biz bu çalışmalarımızda ilham kaynağımızı tarihe olan vefa duygumuzdan alıyoruz ve bu vizyonla çalışmalarımıza devam edeceğiz.” biçiminde konuştu.

RESTORASYON TİTİZLİKLE TAMAMLANDI

Tartihi Hemşirelik Binası onarım çalışmalarında tüm binanın duvar tadilatları (sıva, boya) onarımlarda kullanılan metotlar doğrultusunda gerçekleştirildi. Aydınlatma, kamera, kablolama ve gibisi elektrik sistemleri aslına uygun olarak projelendirilerek yapıldı. Mekanik tesisatları (doğalgaz, ısıtma, pak su vb.) özgününe sadık kalınarak yine yapıldı. Dış cephe ve çatı sistemleri özgün materyallerle yenilendi. Bina içi (tavan, yer seramikleri, ahşap kapı ve pencereleri) kullanım konseptine uygun olarak büsbütün yenilendi. Etraf düzenlemesi, direkli aydınlatma ve tretuvar çalışmaları onarımı tamamlanan bina Konya Numune Hastanesi Başhekimliği hizmetinde kullanılmak üzere teslim edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir