Son dakika… AK Parti düğmeye bastı! 1.6 milyar TL elektrik borcuna yapılandırma

Ayşegül Kahvecioğlu –  AK Parti, güç ile ilgili pek çok düzenlemeyi içerecek yeni bir torba kanunun hazırlıklarına başladı. Edinilen bilgiye nazaran, 2006’da elektrik dağıtım bölgelerinin özelleştirilmesinin akabinde o periyot tahsil edilemeyen 1.6 milyar TL’lik borçların büsbütün silinmesi ya da bu borçlara ana para üzerinden 3 yıllık bir planla yapılandırma hakkı getirilmesi üzerinde çalışılıyor.

Hazırlıkları süren pakette, “hidrojen karışımlı doğalgaz” için üretim tesisi kurmak isteyen yatırımcılara sunulacak teşvik ve takviye düzeneklerinin yasal altyapısı da oluşturulacak. Elektrik dağıtım ve perakende satış bölümünde rekabet ortamının oluşturulması gayesiyle 2004 yılında kamuya ilişkin elektrik işletmelerinin dağıtım bölgeleri oluşturularak ve TEDAŞ bazında yine yapılandırılarak elektrik dağıtım hizmetlerinin özelleştirilmesine karar verilmişti. Bu kapsamda dağıtım bölgeleri yine belirlenmiş ve Türkiye 21 dağıtım bölgesine bölünmüştü. Böylelikle TEDAŞ’ın bu bölgelerdeki varlık ve vazifeleri, özelleştirme ihalelerini kazanan özel teşebbüslere devredilmişti. Dağıtım şirketlerinin 31 Aralık 2006’ya kadar büsbütün özelleştirilmesi öngörülmüştü.

TARIMSAL SULAMA…

Edinilen bilgiye göre, AK Parti, 2006’da elektrik dağıtım bölgelerinin özelleştirilmesinin akabinde o devir devletin, elektrik kullanıcılarından tahsil edemediği 1.6 milyar TL’lik borç için yeni bir çalışma başlattı.

Hazırlıkları sürdürülen yeni güç torba maddesiyle birlikte bu borçların büsbütün silinmesi ya da kelam konusu borçlar için ana para üzerinden 3 yıllık bir planla yapılandırma hakkı getirilmesi üzerinde çalışılıyor. Kelam konusu borçların 1 milyar TL’lik kısmının ziraî sulamaya ilişkin, geri kalanının ise konut, belediye, kamu kurumları üzere kuruluşlara ilişkin borçlardan oluştuğu öğrenildi. Borçların silinmesine ya da yapılandırılmasına, ayrıntılı maliyet tahlili çıkarıldıktan sonra karar verileceği belirtildi.

HİDROJEN YATIRIMINA TEŞVİK HAZIRLIĞI

Öte yandan hazırlıkları süren paketle, “hidrojen karışımlı doğalgaz” için üretim tesisi kurmak isteyen yatırımcılara sunulacak teşvik ve dayanak sistemlerinin yasal altyapısı da oluşturulacak.

Son devirde, bilhassa de Rusya-Ukrayna Savaşı’yla birlikte başta Avrupa Birliği olmak üzere tüm dünyayı güçte yeni alternatifler aramaya yönelten “doğalgaz krizi”nin “yeşil hidrojen” denilen yenilenebilir kaynaklardan elde edilecek “hidrojen”le kesin olarak çözümlenmesi amacı ortaya konuluyor. AK Parti kurmayları, Türkiye’de de yeni periyotta öncelikle yenilenebilir güç kaynaklarından elde edilen hidrojenin doğal gaz sınırına eklemlenmesinin hedeflendiğine işaret ederek, yeşil hidrojen konusunda yabancı pek çok şirket ve kurumun Türkiye’nin ihracat potansiyeline ilgi gösterdiğini belirtiyor. AK Parti kurmayları, “Hidrojen bilhassa yenilenebilir güçte gazı kısmen ikâme edebilecek bir yakıt olarak ön plana çıkıyor. Avrupa Birliği hidrojenin gazın yerine geçmesi için şu anda 250 milyar euro kaynak ayırıyor. Bizim de bu alanda yeni teşvik ve takviye sistemleri geliştirerek yatırımcıya alan açmamız gerekiyor” tabirlerini kullanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir