Meteoroloji uyardı; sıcaklıklar 20 derece birden düşecek

Meteoroloji’de yapılan son değerlendirmelere nazaran; İstanbul ve etraf vilayetlerinde tesirli olan ilkbahar havaları artık yerini sağanak yağış ve rüzgara bırakacak. Uzmanlar ise Trakya’dan yurda giriş yapacak olan soğuk hava dalgası ile birlikte sıcaklığın bugünden Pazartesi gününe kadar 20 derece birden düşeceğini belirterek vatandaşlara hazırlıklı olmaları ihtarında bulundu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, hava durumuna ait aktüel kestirim raporunu yayımladı. Buna nazaran, İstanbul ve etraf vilayetlerinde tesirli olan güneşli hava, bugün sabah saatleriyle yerini sağanak ve kuvvetli rüzgara bırakacak. Trakya, İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova ve Çanakkale ile Balıkesir ve Bursa’nın kıyı kısımlarının; Batı Karadeniz kıyı kısımları ile Kastamonu, Samsun ve Ordu etraflarının çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı; öteki yerlerin modüllü ve az bulutlu geçeceği varsayım ediliyor. Yurdun iç kısımlarında gece ve sabah saatlerinde pus ve yer yer sis görülmesi bekleniyor.

Bugün beklenen sağanak yağışların Edirne ve Kırklareli etraflarında mahallî kuvvetli olacağı varsayım edildiğinden vatandaşların ve ilgililerin dikkatli ve önlemli olmaları gerekmektedir. Rüzgarın Marmara ve Kuzey Ege’de kuzey ve kuzeydoğu istikametlerden kuvvetli (40-60 km/sa) esmesi beklendiğinden ulaşımda aksamalar üzere aksiliklere karşı önlemli ve dikkatli olunması gerekmektedir.

Dün ilkbahar bedellerinde olan sıcaklık, bugün öğlenden sonra süratle düşmeye başlayacak. Trakya’dan yurda giriş yapacak olan soğuk hava dalgası ile birlikte sıcaklık bugünden Pazartesi gününe kadar 20 derece birden düşecek. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir