Kılıçdaroğlu ile Akşener’e TOGG daveti: Kulislerde konuşulan hediye

TOGG’un Gemlik Yerleşkesi, 29 Ekim’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılacağı merasimle açılacak. Burada yalnızca araç üretilmeyeceği, öteki üniteler de dahil olduğu için fabrika değil, yerleşke ismi verildiği belirtildi.

KILIÇDAROĞLU VE AKŞENER’E DAVET

Hürriyet gazetesinden Hande Fırat’ın aktardığına nazaran, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Lideri Meral Akşener de açılışa davet edildi.

“ERDOĞAN KILIÇDAROĞLU’NA TOGG ARMAĞAN EDEBİLİR”

Fırat, “Kulislerde Erdoğan’ın davete katılması halinde Kılıçdaroğlu’na bir TOGG armağan etmesinin sürpriz olmayacağının konuşulduğunu” da kaydetti.

ÜRETİM SINIRLARINDA 250 ROBOT DEVREYE ALINDI

TOGG Gemlik tesisinin temeli, 18 Temmuz 2020’de atıldı. Tesisin üstyapı çalışmaları Ocak 2021’de başlatıldı. Gemlik tesisinin yer güçlendirilmesi için 44 bin adet beton kolon üretildi. 536 bin metreküp hafriyat çalışması, 493 bin metreküp yapısal dolgu yapıldı. Tesis inşasında 34 bin ton demir, 325 bin metreküp beton kullanıldı. 230 bin metrekare yalıtım yapılırken, 33 bin ton çelik kolon kullanıldı. Toplam cephe panel 55 bin metrekare olurken, 520 bin metre elektrik kablolama yapıldı. Tesise 160 bin metre boru sınırı döşendi. Üretim sınırlarında toplam 250 robot devreye alındı ve ekipman montajları tamamlandı. 1,6 kilometrelik test pisti inşası tamamlandı.

1,2 milyon metrekarelik alan üzerine inşa edilen tesis, 230 bin metrekare kapalı alana sahip. İnşaatında 9 bin 700 kişinin misyon aldığı tesiste, 3 milyon saatlik çalışma gerçekleştirildi. Gemlik tesisi, üretim kapasitesi 175 bin adede ulaştığında toplam 4 bin 300 bireye istihdam sağlayacak.

Tesisteki çalışmalar, 9 Nisan 2021’den itibaren TOGG.com.tr ve TOGG YouTube kanalı üzerinden 7/24 anlık olarak izlendi. Canlı yayını şu ana dek 2 milyondan fazla kişi izledi. Tesiste 2030 yılına kadar toplam 1 milyon adet akıllı aygıt üretim gayesi bulunuyor.

İLK OLARAK C-SUV PAZARA ÇIKACAK

TOGG’da, Avrupa normlarında teknik yeterlilik (sertifikasyon) testlerinin tamamlanmasının akabinde 2023 yılının birinci çeyreğinin sonunda C segmentindeki doğuştan elektrikli SUV pazara çıkacak. Akabinde tekrar C segmentindeki Sedan ve Hatchback modelleri üretim sırasına girecek. Takip eden yıllarda B-SUV ve C-MPV’nin de aileye katılmasıyla birebir DNA’yı taşıyan ve 5 modelden oluşan eser gamı tamamlanacak.

TOGG, 2030’a kadar tek bir platformdan 5 farklı model üretimiyle toplam 1 milyon adet araç üretmeyi planlıyor.

İLK ŞARJ İSTASYONU BOLU’DA

TOGG’dan yapılan açıklamaya nazaran, 2023 yılının birinci çeyreğinde doğuştan elektrikli birinci akıllı aygıtı C SUV’u banttan indirmeye hazırlanan TOGG, elektrikli araç kullanıcılarına kesintisiz bir tecrübe yaşatmak için sürdürdüğü çalışmalarda birinci şarj aygıtlarının kurulumunu yapacağı noktayı belirledi.

Trugo markasıyla kesime yüksek performans, süratli suram ve geniş kapsam ağıyla giren TOGG, Bolu HighWay Dinlenme Tesisi’nde dördü 180 kW, ikisi 300 kW üzeri altı aygıtın kurulumunu gerçekleştirdi.

Trugo, İstanbul ve Ankara ortasındaki en değerli geçiş noktası olan Bolu’nun hareketli yeri HighWay Dinlenme Tesisi’nden yolu geçenlere, her bir aygıt üzerinde iki soket yer aldığı için 12 soketle hizmet verecek.

Şarj aygıtları tüm elektrikli araç kullanıcılarına açık olacak. 81 vilayette 600’ün üzerinde lokasyonda 1.000 yüksek performanslı şarj aygıtı (DC) kurma maksadı olan Trugo, TOGG araçları yola çıkmadan evvel kullanıcı tarafında şarj korkusu yaşanmayacak seviyede şarj istasyonu kurulumunu yapacak.

TÜM ELEKTRİKLİ ARAÇLARA AÇIK

Trugo’nun şarj aygıtlarıyla ortalama bir bataryanın doluluk oranı 25 dakika içinde yüzde 80’e ulaşabilecek. Trugo, trafik yoğunluğu yüksek güzergahlarda 25, az yoğunlukta bölgelerde 50 kilometrede bir şarj aygıtlarıyla yer alacak. Türkiye’deki tüm elektrikli araç kullanıcılarına açık olacak aygıtlarda yüzde 100 yenilenebilir güç kaynağı sertifikalı hizmet sağlanacak.

KAYNAK: HÜRRİYET

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir