İlber Ortaylı’dan Demirören Medya Lisesi’ne ziyaret

Bu yıl eğitim öğretim hayatına başlayan, Türkiye’nin birinci ve tek medya lisesi olan Demirören Medya Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi’nde tarihçi muharrir Prof. Dr. İlber Ortaylı’yı ağırlamanın heyecanı vardı.

Ortaylı, öğrencilerle sohbet edip sorularını yanıtladı. Türkçeyi yanlışsız kullanmanın değerine vurgu yaptı. Öğrenciler daha sonra Ortaylı’ya çiçek armağan etti. Hatıra fotoğrafı çektirdi.

Prof. Dr. İlber Ortaylı, “Sevgili gençler, beni okulunuza birinci kez davet etmiş oluyorsunuz. Böylelikle bu okul tabi bir baht. Çok erken yaşta medyada yetişeceksiniz. Haberlerde tanımı yoktur. Yani her şey haber olabilir. Kâfi ki sizin zihniniz işlesin. Çok gezi kitabı okumanız lazım. Çok sanat tarihi bakmanız lazım. Röportajlar okumanız lazım. Bunlar kıymetli. Belgeselleri takip etmeniz lazım. Türkçe vokallerin hakkını vereceksiniz. Hiçbir harfi yutamazsınız. Bunu söylüyorum size. Biz de kuvvetle vurgular, sesli harfler ve sessiz harfler de değildir. Onun için buna dikkat edin. Ağzınızda bu yanılgı varsa süratli konuşuyorsunuz demektir.” tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir