“İhracat için var gücümüzle çalışacağız”

Mehmet UZEL / KAYSERİ (İGFA) – İhracatta aralık ayına nazaran bir ölçü düşüş yaşandığını açıklayan Lider Büyüksimitci, “İhracatımızda aralık ayına nazaran 6,85 oranında düşüş yaşandı. Son 12 aylık ihracatımız ise 3 milyar 633 milyon 511 bin dolar olarak gerçekleşti” dedi.

Ocak ayında Kayseri’den 143 ülkeye ihracat gerçekleştirildiğini açıklayan Lider Büyüksimitci, Mobilya kesiminin her zamanki üzere ihracata en yüksek katkıyı sağlayan kesimler ortasında olduğunu, akabinde Kablo ve elektrikli mesken aletleri geldiğini belirterek, en fazla ihracat yapılan ülkeleri ise, Almanya, Irak ve ABD olarak sıraladı

Tüm dünyada yaşanan ekonomik daralmadan kendilerinin de etkilendiğini tabir eden Lider Büyüksimitci, “Bildiğiniz üzere dünyada çok önemli daralma var. Bu daralmadan biz de Kayseri olarak nasibimizi aldık. Birebir biçimde yıllık bazda ithalatımızda da bir azalma kelam konusu. İhracatın ithalatımızı karşılama oranında ise güzel durumdayız. Türkiye ihracatta cari açık verirken, biz Kayseri olarak cari fazla veriyoruz. İthal ettiğimizin tam iki katını ihraç ediyoruz. Dolayısı ile ülke bütçesine müspet katkı veren ender vilayetlerden birisiyiz. Tekrar Türkiye’nin kilogram başına ihracat ünite fiyatı 1,59 dolarken, Kayseri’nin ünite fiyatı 1,97 dolar. Buda katma bedeli daha yüksek eserler sattığımız manasına geliyor. İnşallah burada da ünite fiyatımızı 2,5 dolarla çıkarabilirsek, rekabette daha avantajlı hale geliriz. Yeni yatırımlarla da bunu yapacak güce sahibiz. Ben bu vesile ile gece gündüz demeden çaba ederek üretim yapan sanayicilerimize, ihracatçılarımıza ve çalışanlarımıza teşekkür ediyorum. Sürdürülebilir bir sanayi ve sürdürülebilir ihracat için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir