Hastanenin temeli sismik izolatör ve damper sistemiyle donatılıyor

Hastanenin temeli sismik izolatör ve damper sistemiyle donatılıyor

Bolu‘daki bu hastane sarsıntıya güçlü olacak

BOLU – Bolu‘da Sağlık Bakanlığı tarafından ihalesi yapılan ve daha sonra üretimine başlanan İzzet Baysal Fizik Tedavi ve Araştırma Hastanesinin temeli, sarsıntılara karşı, sismik izolatör ve damper sistemiyle donatılıyor.

Bolu‘da İzzet Baysal Fizik Tedavi ve Araştırma Hastanesinin inşaatı, taban güçlendirme çalışmalarıyla başladı. 250 yatak kapasiteli olacak hastane sarsıntılara karşı 64 damper ve 184 sismik izolatör sisteminin üzerinde yükselecek. Öte yandan, 6 bin 350 adet DSM kazık ile taban uygunlaştırma çalışmaları da gerçekleştiriliyor. Çalışmaların devam ettiği inşaat alanını Bolu Valisi Erkan Kılıç ve Bolu Vilayet Sıhhat Müdürü Muhammed Emin Demirkol ziyaret etti.

“Çimento enjekte ediliyor”

Zeminde çimento uygulaması yapıldığını belirten Vali Kılıç, “Son günlerde ülkemizde sarsıntıdan ötürü çok büyük afetler yaşandı çok büyük acılar yaşanıyor. Şu anda bu binanın yapılışı büsbütün zelzele mevzuatına ve kurallarına uygun. Bu binanın yerine fore kazık uygulaması, çimento enjekte ediliyor. İzolatör sistemi olacak bir de damper denilen farklı bir sistem var, bunlar büsbütün zelzelesi engellemeye çalışan, binanın ziyan görmesini engellemeye çalışan bir sistemdir” dedi.

“Son derece modern fizik tedavi hastanesi olacak”

600 günlük bir mühlet kaldığını belirten Kılıç, hastanenin bölgeye vereceği katkıya dikkat çekerek, “Burada yaklaşık 600 günlük bir mühlet kaldı. Müteahhidin niyeti kıssa bir mühlet sonra bu hastaneyi yalnızca Bolu değil bütün ülkemize hizmet verecek hale getirilecek. Son derece modern fizik tedavi hastanesi olacak. Bununla birlikte fizik tedavi manasında da hastanemizi yenilemiş olacağız. Bölgemiz ve ülkemiz çok kıymetli bir hastane kazanmış olacak. Burada emeği geçen başta sıhhat bakanımız olmak üzere vilayet müdürümüze emeği geçen milletvekillerimize bütün katkı veren herkese çok teşekkür ediyorum. İyi olmasını diliyorum” diye konuştu.

“1 milyar TL’lik bir yatırım”

Verilecek hizmetlere değinen Bolu Vilayet Sıhhat Müdürü Demirkol, “Burası yaklaşık 1 milyar TL’lik bir yatırım. Alışılmış iş artışlarıyla yatırım bedeli yükselebilir. İhalesi bakanlığımızca yapıldı. Bu bölgede Eğitim Araştırma Hastanesi olarak Türkiye’nin her vilayetine bazen yurtdışından da buraya hasta konuklarımız gelmekte, onları ağırlamaktayız. Bu sarsıntı açısından da son derece çağdaş bir yapı. Hizmetimizi daha kaliteli bir hale getirmiş olacağız inşallah. Fizik Tedavi Hastanemizde bu bölgenin bilhassa şifalı suları, kaplıcaları ve kendi içerisinde robotik fizik tedavi rehabilitasyonuyla hem felçli hastalarımıza hem ameliyat sonrası bakım hastalarımıza hem de D kümesi hastalarımıza, önemli manada hizmet verecek” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Sıhhat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir