Güney Kore’de bir robot ilk kez orkestra yönetecek

Güney Kore’de bir robot birinci kere orkestra yönetecek. Güney Kore’nin başşehri Seul’de düzenlenecek “Absence” isimli gösteriyi “EveR 6” robotunun yöneteceği açıklandı.

Yonhap’ın haberine nazaran, Kore Ulusal Orkestrası, 30 Haziran’da Seul’de vereceği konserde Kore Endüstriyel Teknoloji Enstitüsünün (KITECH) geliştirdiği bir robotun orkestra şefi olacağını açıkladı.

“Absence” konserini yönetmesi planlanan “EveR 6” isimli android robotun görünümü insan vücudunu andırıyor. Robot tıpkı vakitte boynunu ve kolunu esnek biçimde kullanabiliyor.

Batonun tarafı ve hareket suratını kayıt altına alan “hareket yakalama” teknolojisi sayesinde robotun baton suratını yanlışsız halde algılaması kolaylaşıyor.

Robot ve orkestra şefi Choi Soo-yeol konserde farklı başka performans sergileyecek, sonrasında ise iki şef birlikte konser yönetecek.

Choi, robotlar için en büyük zorluğun etkileşim ve bağlantı olduğunu söyleyerek, şovda insanın müzik konusunda robotik teknolojilerden daha öne çıktığını göstermek istediğini söyledi.

“EveR 6” isimli robotun konserdeki performansı Güney Kore için birinci olacak.

Robotlar, Japonya ve İsviçre’de orkestra yönetmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir