Fazıl Say’ın ‘100. Yıl Marşı’ dünya prömiyerini yaptı

Piyanist ve bestekar Fazıl Say’ın Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. yılına armağan ettiği ‘100. Yıl Marşı’, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda birinci kere Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde (AASSM) seslendirerek dünya prömiyerini yaptı.

Anka’nın haberine nazaran konsere, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve eşi Neptün Soyer, CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu ve eşi His Aslanoğlu, CHP İzmir Milletvekilleri, Millet İttifakı’nın milletvekili adayları, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Mustafa Özuslu ve belediye bürokratları, siyasi partilerin temsilcileri, akademisyenler, sanatkarlar, iş dünyası katıldı.

Sanatçı Engin Hepileri’nin sunumunu yaptığı gecede Fazıl Say önderliğindeki 230 kişilik takım, ‘100. Yıl Marşı’nı birinci defa tüm dünyaya seslendirdi. Seyircilerin isteği üzerine Say ve koro, yapıtı üç defa daha seslendirdi. Marşın akabinde ise sanatçı Serenad Bağcan, Fazıl Say ile birlikte bir dinleti sundu.

‘İKİNCİ YÜZYILINA BÜYÜK BİR MUŞTUYLA GİRİYORUZ’

Marşın seslendirilmesinin akabinde sahneye gelen Lider Tunç Soyer, Fazıl Say ve tüm orkestrayı tebrik etti. Lider Soyer, “Ne kadar şanslıyız İzmir. Çok şanslıyız ve çok gurur duyuyoruz. Bu marş aslında ikinci yüzyılın müjdecisi. Cumhuriyetin ikinci yüzyılına bu türlü büyük bir muştuyla giriyoruz. Hiçbirimiz bugünkü Türkiye’yi hak etmiyoruz. Ve çok daha hoş bir Türkiye mümkün. Fazıl, fevkalâde bir insan. Daima söylüyorum, ikinci yüzyıla girerken akıl, vicdan ve hamasete muhtaçlığımız var. Bir de onun üstüne harikulâde bir yetenek var. O denli olduğu için de bu marş ortaya çıktı. Tüm İzmir ismine şükranlarımı sunuyorum. Bize hayatımızın en hoş armağanlarından birini verdin. Biz on yıllardır daima cumhuriyetin 10.Yıl Marşı’nı söyleyerek büyüdük, yaşadık. Artık 100. Yıl Marşı geldi. Bundan sonra bütün Türkiye’de göğsümüz kabara kabara 100. Yıl Marşı’nı söyleyeceğiz” dedi.

‘VER ELİNİ DEMEK ZORUNDAYIZ’

Fazıl Say ise tarihi marşın öyküsünü şu sözlerle anlattı:

“Bu ağır ilginiz için çok teşekkür ederim. Burası Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi. Türkiye’nin en hoş salonu burası. Burası muazzam bir titizlik ve güçle dünya çapında bir salon haline getirildi. Bana Tunç Soyer bu teklifle gelince ben çok duygulandım. ‘Benden o kadar değerli bir şey istiyorsunuz ki ben içime sinen bir şey yaparsam o vakit karşınıza çıkacağım’ dedim. Zira Türkiye Cumhuriyeti’nin yüzüncü yılı benim için çok kıymetli. İkinci yüzyılı da çok bedelli. Kendime kimi kriterler koydum ‘100. Yıl Marşı’yla ilgili. ‘100. Yıl Marşı’nın şairi bence bayan olmalıydı. Zira bayan erkek eşitliğini simgelemesini istiyorum. Buradaki orkestramız da bayan ve erkeklerden oluşuyor. Seçeceğim şiirin hangi ideolojiyi temsil edeceği çok kıymetli. Şairimiz Ayten Keyifli ‘nice birçok yüzyıllara’ der. Bu yalnızca yüzüncü yılı kutlamıyor, bundan sonraki yüzyıllara da kucak açıyor. ‘Göğün mavi şimşeği Ata’mın gözlerinde’ diyor. Atatürk hepimizin kalbindedir, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusudur ve her şeyi temsil eder. Ata’mızın gözlerinin şimşek olarak temsil edilmesi her şeyi temsil eder diye düşündük. ‘Ver elini’ sözleri şiirin sonundaydı. Ben kendisinin müsaadesiyle şiirin başına koydum. Bunun bir sebebi var. Biz hem dünyaya hem de kendi toplumumuzun içindeki tüm ötekileşmelere ver elini demek zorundayız.”

Marşın ‘Ver Elini’ şiirini Ayten Memnun kaleme aldı; bestesini Fazıl Say, orkestra şefliğini Can Okan, koro şefliğini ise İlhan Akyunak üstlendi. Marşın seslendirmesini ise Ahmed Adnan Saygun Senfoni Orkestrası ve Korosu ile Genç Koro (Işılay Saygın Hoş Sanatlar Lisesi Korosu) yaptı. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir