Et pahalanıyor, üretici tepkili: Arz sorunu yok, fiyat artışından tedarikçi ve aracılar sorumlu

Hayvan yetiştiricileri ramazanda kırmızı ette arz meşakkati yaşanmayacağı görüşünde. Türkiye Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Lideri Nihat Çelik, ramazan ayı öncesi kırmızı et arzında bir külfet görünmediğini belirterek, “Ramazanda arz meşakkati olmamasına karşın fiyatları artırmak isteyen fırsatçılara karşı da tedbir alınması gerekiyor” dedi.

Dünya Gazetesine konuşan Kahramanmaraş merkezli sarsıntılardan etkilenen çiftçilerin bir yandan yaralarını sarmaya çalışırken başka yandan üretime de devam etme uğraşında olduklarını söz eden Çelik, yetiştiricilerin üretimi aksatmamak için çabaladıklarını söyledi.

‘Hayvan varlığında azalma var’

Çelik, Türkiye’de kırmızı et üretiminin 2021’de yaklaşık 2 milyon ton civarında gerçekleştiğine dikkati çekerek, bu üretimde küçükbaş hayvancılığın hissesinin yüzde 25 civarında olduğunu bildirdi. Ülkenin hayvan varlığında geçen yıl bir ölçü azalma olduğuna işaret eden Çelik, şöyle konuştu:

“Geçen yıl girdi maliyetlerinde yüzde 100’den fazla artış gözlendi. Yaklaşan ramazan ayı öncesi yaptığımız değerlendirmelerde kırmızı et arzında bir kahır görmüyoruz. Ramazanda tüketim bir ölçü artar. Fiyatlarda bu periyotta ramazandan bağımsız bir artış gerçekleşti. Ramazan ayında çabucak her esere artırım yapan fırsatçılar var. Ramazanda arz düşüncesi olmamasına karşın fiyatları artırmak isteyen fırsatçılara karşı da tedbir alınması gerekiyor.”

Kırmızı et fiyatlarının artışında yetiştiricilerin bir tesiri olmadığını vurgulayan Çelik, “Yetiştirdiği eserden yarar sağlaması gereken yetiştiricilerimizin ayakta güç durabildiklerini ve kâfi geliri elde edemediklerini hepimiz biliyoruz. Münasebetiyle et fiyatlarını artıranlar tedarikçiler, ortacılar ve fırsatçılardır. Bunlar yetiştiricilerimizin emeklerini ranta çevirirken tüketicileri de mağdur etmektedirler.” tabirlerini kullandı.

Fırsatçıların sarsıntısı de mazeret ettiklerini belirten Çelik, afetin kırmızı et fiyatlarının artışına bir münasebet gösterilemeyeceğini lisana getirdi.

‘Küçükbaş hayvancılık geliştirilmeli’

Nihat Çelik, fiyatlarında artışın önüne geçilmesi için küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesi gerektiğini söyledi. Çelik kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Son 50-60 yıldan bugünlere gelindiğinde mera alanlarımızın azaldığı, otlatma kapasitesinin düştüğü, plansız, çok ve erken otlatma nedeniyle bozulduğu bir gerçektir. 2006’ya gelininceye kadar koyun keçi yetiştiriciliği ihmal edilmiştir. Ülkemizde tarım işletmelerinin büyük çoğunluğu küçük aile işletmeleridir. Her kaidede ve tarımın her alanında üretime devam eder fakat şirketler bir kısım dayanaklardan faydalanmak ve yüksek karlar elde etmeyi maksatlar. Kar etmediği kesimden çekilir ve aldığı takviyelerle kurulan tesisler de atıl hale gelir. Bu bakımdan küçük aile işletmelerinin kesimimizin omurgası olduğunu ve takviyelerden yoksun bırakılamayacağını her fırsatta lisana getiriyoruz. Kırmızı ette fiyat istikrarı için küçükbaş hayvancılık geliştirilmeli.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir