Avrupa Merkez Bankası’ndan enflasyon uyarısı

ECB Başkanı Christine Lagarde, Brüksel’de düzenlenen Avrupa Parlamentosu (AP) Ekonomik ve Mali İşler Komitesi’nin Nakdî Diyalog oturumunda konuştu. Euro Bölgesi’nde ekonomik büyümenin 2023’ün başlarında neredeyse durduğunu belirten Lagarde, güç fiyatlarındaki düşüş, arz darboğazlarının hafiflemesi ve maliye siyasetleri ile ekonomik aktivitenin desteklendiğini tabir etti.

‘Daha güçlü para siyaseti uygulanması gerekiyor’

Lagarde, “Enerji krizi hafiflerken hükümetler ilgili takviye tedbirlerini derhal ve uyumlu bir formda geri almalıdır.” diye konuştu. Güç dayanaklarını sürdürmenin orta vadede enflasyonist baskıları artıracağını anlatan Lagarde, bu durumda daha güçlü para siyaseti uygulanması gerekebileceğini belirtti. Lagarde, “Başta tüketim olmak üzere iç talep zayıf seyrini sürdürüyor.” dedi. İmalat kesiminin hala birikmiş siparişlerle çalıştığını lakin kesim beklentilerinin kötüleştiğini kaydeden Lagarde, hizmet kesiminin ise bilhassa salgından sonra iktisadın yine açılmasıyla dayanıklılığını koruma ettiğini söyledi.

‘Kademeli bir azalma bekleniyor’

Lagarde, enflasyonun geçen ekim ayındaki tepesinin akabinde gerilediğini anımsatarak, Euro Bölgesi’nde mayıs ayında enflasyonun yüzde 6,1 olduğunu hatırlattı. Fiyat baskılarının güçlü olmaya devam ettiğini anlatan Lagarde, geçmişteki güç maliyeti artışlarının ve arz darboğazlarının temel ve çekirdek enflasyon üzerindeki üst istikametli baskıları sürdürdüğünü lakin bunlarda kademeli bir azalma beklediklerini söz etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir