Aspiratör değişimi pandemiye takılmış

Önder Yılmaz / ANKARA – TBMM Amasra Maden Kazasını Araştırma Komitesi dün Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdürlüğü’nü dinleyerek, 41 kişinin hayatını yitirdiği maden faciasına ait bilgi aldı. Kazada sorumluluğu olduğu sav edilen TTK Genel Müdürü’nün katılmadığı toplantıda, AK Parti milletvekilleri de TTK bürokratlarını terletecek sorular yöneltti. Komite üyeleri, kazaya ait eksper raporunda “havalandırmanın yetersiz olduğu” tarafındaki tespite odaklanarak üst üste sorular sordu. TTK Genel Müdür Yardımcısı Muharrem Kiraz, maden ocağındaki havalandırma kapasitesinin 11 bin metreküp, muhtaçlık ölçüsünün ise 3 bin 750 metreküp hava olduğunu belirterek, “Üç katı hava basma kapasitemiz var, havalandırma yeterli” dedi.

‘Açık konuşun, savunmayın’

İktidar ve muhalefet milletvekilleri bu açıklamayı kâfi bulmayarak “Açık konuşun, savunmayın yalnızca tahlil edin, şu eksiklik var, şu yok. Hatalı değilsiniz doğrusunu söyleyin?” çıkışını yaptılar. Kiraz ise şu değerlendirmeyi yaptı: “Aspiratörün değişmesiyle alakalı açıklık getireyim. Eksper raporunda yer alıyor. Mevzuat, aspiratörün her iki tarafı hem emiş hem itişi yapabilmesini istiyor. Bunu sağlamak emeliyle aspiratör değiştirilmek isteniyor. Bununla ilgili süreç ihalesi yapıldı, birkaç ihale yapıldı en son ihalede kontrat imzalandı lakin pandemiye denk geldi. Aspiratörün değiştirilmesinde, firma gereç tedariğinde meşakkat yaşadığını bildirdi. Uygun teklifler olmadığı için ihale üç kez tekrar edilmek zorunda kalındı. Süreç bu yüzden uzadı.” 

Kiraz, yeni aspiratörün bu çeşit bir kazaya tesirinin olmayacağını argüman ederek, “İncelemeler ve eldeki datalar havalandırmadan kaynaklanan bir sorun olmadığı halinde. Mevzuat, acil bir durumda emiş yerine itiş yapabilen bir aspiratör olmasını öngörüyor. Lakin bu türlü bir aspiratör olsaydı bile kazaya tesiri olmazdı” tabirlerini kullandı.

“Barutçunun dinamit patlatmasından yarım saat sonra alana gitmesi gerekirken, erken gittiği gözüküyor, yanlışsız mu?” sorusuna Kiraz, “Evet” cevabını vererek, “17:50’de aşağıdaki barutçu Merkezi Sürece Sistemi’ni arıyor, kendi yaptığı ölçümde rastgele bir sakınca olmadığını söylüyor. Misyonlu arkadaşlar da kendisini teyit ediyorlar. Birinci metan yükselmesi 17:55’te başlıyor. Barutçu patlama olduktan yarım saat sonra patlama noktasına gitmesi lazım. Alınan cenazelere nazaran… Yani arına yakın noktada bulunuyor kendisi (barutçu). Erken gidiyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir