AB Ukrayna’ya mühimmat sağlayacak

Borrell, AB üyesi ülkelerin dışişleri bakanlarının Brüksel’de gerçekleştireceği toplantı öncesinde basına açıklamalarda bulundu. Dünyada yaklaşık 350 milyon kişinin çok fakir ve tehlikeli durumda olduğuna işaret eden Borrell, bu şahısların Rusya-Ukrayna Savaşı öncesinde de makûs durumda olduğunu fakat savaşla insani durumun son derece tehlikeli bir hal aldığını vurguladı. Borrell, Ukrayna’dan tahıl ve besin ihracına yönelik Tahıl Koridoru Mutabakatı’nın uzatılmasına ait, “Bu diplomatik efor için Birleşmiş Milletler (BM) ve Türkiye’yi tebrik ediyoruz.” sözünü kullandı.

Tahıl Koridoru Mutabakatı’nın “gecikme olmaksızın” uygulanması gerektiğine işaret eden Borrell, aksi halde can kayıpları yaşanacağını belirtti. Borrell, toplantının birinci kısmında Ukrayna’daki durumun görüşüleceğini, son yaşananları ve Ukrayna’yı nasıl destekleyeceklerini ele alacaklarını söyledi. Öğlenden sonra yapılacak oturuma savunma bakanlarının da katılacağına işaret eden Borrell, “Ukrayna’ya mühimmat sağlanmasına ait muahedeyi tamamlamayı umuyoruz” dedi.

Borrell, Ukrayna’nın kendisini savunmayı sürdürebilmesi için yaklaşık 2 milyar avroluk mühimmat sağlamak üzere 3 etaplı bir yaklaşımlarının olduğunu söz etti. Bu hususta bakanların hemfikir olmasını ve çok değerli bir karar almasını umduğunu vurgulayan Borrell, “Aksi takdirde Ukrayna’ya silah tedarik etmeye devam etmemiz güç olacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

Borrell, “Mühimmat alımı için 2 milyar avro sağlıyoruz. Ukrayna’nın ne tıp mühimmatlara muhtaçlık duyduğunu biliyoruz” diye konuştu. Ukrayna’nın 155,152 ve 102 milimetre top mermisine muhtaçlık duyduğunu belirten Borrell “Neye gereksinimleri olduğunu biliyoruz. Gereksinim duydukları mühimmatı sağlayacağız” dedi.

Borrell, bir gazetecinin Avrupa’da gereğince 155 milimetre top mermisi olup olmadığını sorması üzerine, “Daha çok üretmeliyiz. Daha fazla üretebilmek için üretim kapasitemizi artırmamız gerekiyor.” sözünü kullandı. Birinci etapta Ukrayna’ya AB ülkelerinin elindeki mühimmatın gönderileceğini, ikinci kademede daha fazla üretim yapılacağını belirten Borrell, üçüncü evrede da daha fazla üretim için sanayi kapasitesinin geliştirileceğini anlattı.

Borrell, finansmanın ve kapasitenin mevcut olduğunu, üye ülkelerin birlikte hareket etmesi gerektiğini vurguladı. Memleketler arası Ceza Mahkemesinin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin hakkında yakalama kararına ait Borrell, bunun çok değerli ve oyunun kurallarını değiştiren bir gelişme olduğunu söyledi.

Borrell, Rusya’nın mahkemeyi tanımadığını anımsatarak “Putin, bu milletlerarası muahedeyi imzalayan 130’dan fazla ülkeden birine seyahat ederse derhal tutuklanmalı” diye konuştu. Bakanların Tunus’taki durumu da ele alacaklarını belirten Borrell, Tunus’ta siyasi istikrarsızlığın müthiş bir ekonomik durumla birleştiğini söyledi.

Borrell, Tunus’taki gelişmeleri yakından takip ettiklerini, yakında bu ülkeyi ziyaret edebileceğini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir